Maledivy

 
Maldivy - mapa (kliknite pre väčší náhľad)
Atol Haa Alifu
Správne označenie "Atol Haa Alifu" (9 tis. obyv., hlavný ostrov Mahibbadhoo) tvorí časť veľkého atolu Thiladummathi, a ďalej Ihavandhippulhu, najsevernejšej prírodný atol súostrovia Malediv. Celkovo ide o 42 ostrovov, z toho 16 obývaných. Turistov čakajú biele piesočné pláže, priezračné vody Indického oceánu a nádherné podmorské koralové záhrady. Na ostrove Matheerahffulhu sa nachádza súficko-moslimská svätyňa (ziyaraiy, mauzóleum), kam kedysi putovali maledivští králi pre požehnanie. V ponuke na tomto atole je Resort Alidhoo Resort and Spa 4 * na ostrove Cinnamon, ktorý pozostáva prevažne z plážových viliek. Doprava z letiska v Malé je zaistená vnútroštátny let na pristávaciu plochu Hanimadoo (50 minút) a odtiaľ rýchlou loďou na atol Haa Alifu (15 minút).
Atol Raa Administratívna jednotka "Atol Raa" (19 tis. obyv.) zahŕňa 88 ostrovov, z toho 15 obývaných, v severnej časti súostrovia, asi 140 km severovýchodne od hlavného mesta Male. Turistom bol atol sprístupnený až asi pred desiatimi rokmi. V ponuke je Resort Meedhupparu Island 3 *, jediné zariadenie na tomto ostrove, vybavenej plážovými a vodnými bungalovmi a kúpeľným centrom. Cesta hydroplánom z medzinárodného letiska Male sem trvá asi 40 minút.
Atol Južný Male Atol Južné Male je prírodný atol, s atolom Severný Male sú súčasťou správnej jednotky Kaafu (10 tis. obyv, cez 100 ostrovov, z toho len 9 obývaných, vrátane hlavného mesta celého súostrovia Male). Väčšina neobývaných ostrovov je využívaná pre turistické rezorty. Početné prielivy medzi jednotlivými ostrovmi predstavujú ideálne lokality pre potápanie; vyskytuje sa tu množstvo korytnačiek, barakúd, mánt, rají aj muréna. V ponuke sú rezorty Adaaran Prestige 5 * na ostrove Vadoo (Vaadhoo) a Velassaru Maldives 5 ​​* na rovnomennom ostrove. Transfer rýchlou loďou z medzinárodného letiska trvá asi 25 minút.
Atol Lhaviyani Administratívna jednotka Lhaviyani (11 tis. obyv., hlavný ostrov Naifaru) zahŕňa prírodné atol Faadhippolhu, pozostávajúce z 54 ostrovov, z ktorých päť je obývaných: Naifaru, Hinnavaru, Kurendhoo, Olhuvelifushi a Maafilaafushi. Práve na atole Lhaviyani sídlil v 12. storočí Koimala Siri Mahaabarana Maha Radun, prvý kráľ ovládajúci celé súostrovie Maledivy, vtedy nazývané "faade Bur". Dnes sa domorodci živia rybárstvom a spracovaním rýb (na ostrove Felivar je moderný konzerváreň) a turistickým ruchom. V ponuke na tomto atole je Resort Kuredu 3 * na ostrove Kurendhoo (650 x 400 m, 1800 obyv.), Ktorého pýchou je dlhá biela pláž. Z Male, vzdialeného 150 km, trvá let hydroplánom asi 40 minút.
Atol Baa Administratívna jednotka Atol Baa (12 tis. obyv., hlavný ostrov Eydhafushi) zahŕňa tri prírodné atoly: Fasduthere, Goifulhafehendhu (Goidhoo) a najväčšie ale neobývaný Maalhosmadulhu (42 km x 32 km, 9 ostrovov), preslávený vysokou biodiverzitou, výskytom mangrovníkov a kruhovou koralovou bariérou (faru). Atol Baa zahŕňa asi sedem desiatok ostrovov, z toho 13 obývaných; na piatich ostrovoch sú turistické rezorty. Zrejme najznámejší je ostrov Thulhaadhoo, preslávený suveníry (tkaniny, keramika, bavlnené sarongy "feylis" a výrobky z lakovaného dreva). Ostrovček Olhugiri je hniezdiskom fregatek; je tu zakázané chytať korytnačky a zbierať korytnačie vajcia (čo sa týka ešte ďalších 11 ostrovčekov). Zátoka Hanifaru (miestne meno Vandhumaafaru Adi) je jedným z mála miest na svete, ktoré vyhľadáva žralok veľrybí za účelom párenia. V ponuke je Resort Royal Island and Spa 4 *, 110 kilometrov od medzinárodného letiska Male. Transfer na ostrov zabezpečuje hydroplán, let trvá 35 minút.

Geografické údaje
Poloha: Indický oceán
Oficiálny názov: Maldivská republika
Hlavné mesto: Malé - 62 973 obyvateľov
Jazyk: maledivčina, angličtina
Náboženstvo: sunnitský islam (99%)
 

Mena, kurzy

Mena: 1 maldivská Rufiji (RF) = 100 lari
Aktuálny kurz: 1 Eur =  17.0209 MVR
 Miestnou menou je maledivská rupia (Rufiyaa, MVR, Rf); 1 Rf = 100 Laari. Hotelové rezorty vyžadujú podľa zákona platby služieb v USD alebo kreditnou kartou; ak by ste zostali iba v areáli rezortu, miestnu menu de facto nepotrebujete. Platba v USD je však spravidla menej výhodné než v rupiách. Jediné miesto, kde môžu byť nevyhnutné maldivské peniaze, je v menších obchodoch a kaviarňach v Male a môžu sa hodiť aj na výletoch. Atraktívne maldivské mince v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 Laari a 1 a 2 rupia bývajú originálnym suvenírom (hoci ich vývoz je nelegálny). Na bankovkách (v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 500 rupií) prevažujú motívy plachetníc. Výmena euro alebo preferovaného USD na rupia je najvýhodnejšie na letisku. Peniaze vymeňte postupne podľa potreby, pretože spätná smena je obtiažna; podmienkou je vždy doklad o pôvodnej výmene. V letoviskách sú zmenárne na každom rohu a peniaze možno vymeniť aj v hoteloch. Bankomat pre výber hotovosti medzinárodnými kartami je na Maldivách jediný, na neho sa preto nespoliehajte. Eurošekmi neuplatnite a iné svetové meny ako USD a euro mení banky veľmi neochotne, ak vôbec. Bežne sú akceptované platby medzinárodnými bankovými kartami VISA, Master Card, American Express, Euro Card, Diners Club a JBC. Dovoz a vývoz cudzej meny nie je limitovaný, povinná výmena valút neexistuje. Oplatí sa mať malé bankovky USD pre sprepitné. Ak sa dostanete do finančných ťažkostí, možno na Maledivy zaslať peniaze prostredníctvom príslušnej služby, napríklad Western Union alebo MoneyGram.

 

Klimatické podmienky

Podnebie je oceánske, vlhké tropické, s dvoma výraznými sezónami. Severovýchodný monzún (iruvai) vanúci od novembra do marca prináša "suché obdobie" s minimom zrážok, pričom najmenej prší v januári a februári. Naopak v dobe juhozápadného monzúnu (hulhangu) od júna do augusta nastáva "vlhké obdobie", kedy sú zrážky i vietor silnejší. Ročné zrážky dosahujú 2500 - 3750 mm, a najviac ich spadne v júni a júli. Búrka sa však môže vyskytnúť aj medzi monzúnmi. Celoročné priemerné denné teploty dosahujú 29 - 31 ° C, nočné okolo 23 - 26 ° C. Denné teploty zmierňuje vánok, vanúci zo šíreho oceánu. Priemerná celoročná teplota vody je 27 ° C; vo februári, marci a apríli 28 ° C. Vzhľadom k polohe súostrovia prakticky na rovníku, je slnečné žiarenie mimoriadne intenzívny. Vzdušná vlhkosť je 75 - 90%, takže pršať môže aj niekoľkokrát denne.
Priemerné teploty v stupňoch Celzia v mesiacoch
  Aj II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
teplota vzduchu 29 29 30 31 31 30 29 29 29 29 29 29
teplota vody 27 28 28 28 27 27 27 27 27 27 27 27
 

Ceny

Ceny sú iba orientačné a môžu sa líšiť lokálne, sezónne aj v konkrétnych podnikoch. Navyše sú ovplyvnené vysokou infláciou. Destinácia má najvyššie ceny v regióne, pretože na ostrovy sa musí väčšina tovar doviezť; aj preto sa odporúča polpenzia alebo "all inclusive". Povinný ubytovací poplatok vo výške 6 USD na osobu a noc býva zahrnutý v cene zájazdu.
P
lavba z Male na najbližšie ostrovy = USD 30 - 60 / os
Helikoptéra 15 minút letu = USD 60 / os
Jednodenný výlet na neobývaný ostrov (s plnou penziou) = USD 150 - 300
plavba so šnorchlovaním + zapožičanie výbavy = USD 25 + 15
rybárčenie = od USD 30 (podľa dennej doby)
plavba ponorkou = od USD 100
plavba k západu slnka (1 hodina) = USD 25 - 30

 

Clo, dovoz, vývoz

Dovolený je výhradne dovoz vecí osobnej potreby. Zakázaný je dovoz zbraní, drog, akýchkoľvek alkoholických nápojov a časopisov a videokaziet s erotickým alebo pornografickým obsahom. Za erotický je považovaný aj časopis s fotografiami žien v plavkách. Nesmie sa dovážať ani bravčové mäso (ktorého konzumácia je na ostrovoch zakázaná). Každá batožina prechádza po prílete bezpečnostnou kontrolou (röntgenom).
Z Maldív je zakázané vyvážať koraly, krokodílej kože, korytnačí panciera, piesok a mušle nazbierané na pláži alebo pri potápaní. Povolený je vývoz suvenírov vyrobených z mŕtvych koralov a mušlí vyplavených na pláž, ktoré už nie sú v prírodnej podobe. Ilegálne je vývoz najmä unikátnych "čiernych koralov", aj keď v tomto prípade je situácia komplikovaná. Hoci vláda vyhlásila tento druh koralu za chránený a zakázala predaj výrobkov z neho, zároveň zriadila na predaj bižutérie z čierneho koralu štátny monopol. Kto má zmysel pre ochranu ekosystémov vo svetovom meradle, nemal by čokoľvek z čierneho koralu kupovať.
Zakázané je dovážaniu náboženských predmetov, ktoré by slúžili propagáciu iné cirkvi, ako je islam (napríklad Bibliu alebo krížik so sebou mať môžete, ale nesmiete ich žiadnemu Ostrovany darovať ). Dovoz a vývoz cudzej meny nie je limitovaný.
 

Časový posun

Proti stredoeurópskemu času je na Maledivách o 4 hodiny viac, v dobe letného času o 3 hodiny viac než v na Slovensku. Niektoré ostrovy praktizujú vlastný čas, posunutý napred voči oficiálnemu času v Male o 30 - 60 minút, s vysvetlením, "aby mali turisti dlhší deň". V trópoch totiž prechádza deň v noc veľmi rýchlo už okolo 18. hodiny miestneho času.
 

Elektrina (prúd, používaní redukciou)

Elektrické napätie je 230V/50 Hz. Prevládajú zásuvky britského typu (s tromi hranatými kolíkmi), možno sa ale stretnúť aj s inými; adaptér je nutný. Býva k dispozícii na recepcii alebo na izbe, napriek tomu odporúčame priniesť si ho so sebou.
 

Fotografovanie a filmovanie

Rešpektujte zákazy fotografovanie, zvyčajne oznámené zrozumiteľným piktogramom. Fotografovať príslušníkov polície, vojakov a vojenské zariadenia je zakázané. Ak chcete snímky miestnych obyvateľov, zásadne sa dopredu spýtajte a prípadné odmietnutie rešpektujte. To platí najmä o fotografovanie detí - opýtajte sa rodičov. Striktne sa neodporúča fotografovania miestnych žien.
Nezabudnite dostatok filmov, prípadne nabíjačku do videokamery alebo digitálneho fotoaparátu, náhradné batérie a primeranú pamäťovú kapacitu kariet.
 

Internet

Internetové kaviarne sa nachádzajú v Male, zvyčajne v cene cca 45 Rf / hod. Na ďalších ostrovoch ponúkajú prístup na internet hotely (zvyčajne v business centre, väčšinou formou predplatené karty). Cena pripojenia je 5 - 12 USD/30 min. Moderné rezorty majú prípojku pre vysokorýchlostný internet priamo na izbách, ak máte vlastný notebook.
 

Jazyky

Na Maldivách sa hovorí maledivčina (divehi), ktorá patrí k indo-iránskym jazykom a je blízka sinhálčine. Je ovplyvnená ďalšími jazykmi, najmä arabčinou, hindčina, farsí a angličtinou. Vplyvom veľkých vzdialeností sa jej výslovnosť aj slovná zásoba na ostrovoch trochu odlišuje. Podobne ako iné ázijské jazyky má rôzne formy pre rôznu spoločenskú úroveň.
Písaná forma (thaana) je odvodená z arabčiny a píše sa sprava doľava; abeceda má 24 písmen. V turistických rezortoch a v styku s úradmi sa bežne dorozumiete angličtinou, ktorá je druhým úradným jazykom, ale často aj po francúzsky, nemecky, taliansky a japonsky.
Hovorte s miestnymi ľuďmi - aj pár maledivských slov vám je veľmi naklonia: ahoj = hello / a salam alekum; dovidenia = dhanee; ako sa máte = Haal kihine; "Vďaka" / ďakujem vám = Shukur / shukuriyyaa (shakuria); áno / nie = aa / noo; toto = mi; drahé / lacné = agu bodu / agu heyo; dobre = ran'galhu; kde = Koba; čo = koacheh; dnes / zajtra = mladej / madamma; včera = iye; ráno / popoludní = hendhunu / mendhuru; večer = haveeru; voda = Vaara feng; WC = Fahan; polícia = sifain. A samozrejme, univerzálnym dorozumievacím prostriedkom je úsmev.
 

Kriminalita

Kriminalita na Maledivách je minimálna; napriek tomu sa odporúča dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá: osobné veci či batožinu nespúšťajte z dohľadu, neukazujte obsah peňaženky, buďte obozretní pri vyberaní peňazí z bankomatu, nenoste nápadnú bižutériu ani šperky. Nenechávajte bez dozoru svoje veci na pláži a na izbách voľne ležať peniaze. Pas, letenky, platobné karty a hotovosť patrí do hotelového sejfu. V noci sa nepohybujte nikde sami, najmä na neosvetlených miestach. Žobranie a život na ulici je zákonom zakázané. Osamelé ženy sa môžu stať predmetom nežiadaného záujmu miestnych mužov.
Ak dôjde k strate, odcudzeniu alebo znehodnoteniu pasu, je nutné získať náhradný cestovný doklad na zastupiteľskom úrade. Pre tento prípad sa odporúča mať so sebou kvalitnú fotokópiu cestovného pasu (stránky, kde je fotografia a osobné údaje) pre urýchlenie vydania náhradných dokladov. Túto kópiu majte uložené oddelene od originálu. Kúpte si tiež kópie dokladov o poistení, kópie alebo aspon čísla kreditných kariet a telefónne číslo banky pre ich prípadné zablokovanie; to všetko vám môže pomôcť, keby ste o pas či karty prišli. Pre prípad straty mobilného telefónu si poznačte dôležité osobné telefónne čísla. Prípadnú krádež najmä peňazí nahláste polícii, o odcudzenie dokladov je potrebné spísať protokol.
Pri mori sa vždy informujte na bezpečnosť konkrétny pláže (spätné prúdy, vlny, koraly). Rešpektujte prípadný zákaz kúpania, notifikovaný vyvesenú vlajkou. Kúpanie bez plaviek je nelegálne.
Na Maledivách je prísne zakázané pitie alkoholu na verejnosti. Ďalej je trestné poškodzovanie koralov, lov korytnačiek a vybraných druhov rýb, a všeobecne rybolov bez povolenia.
 

Kuchyne - jedlo a nápoje

Hoci na Maledivách rastú len kokosové palmy, banánovníky, ananás a mango, vďaka importu ponúkajú hotelové rezorty jedlá medzinárodnej, stredomorskej, talianskej, francúzskej, čínskej aj arabskej kuchyne. Potraviny sa dovážajú najmä z Indie a Srí Lanky. Aj preto sú miestne jedlá blízka indickej kuchyni, väčšinou ostrá a veľa korenené kari (riha) a chilli, často dochutená kokosovým mliekom. Prílohou býva ryža alebo chlebové placky (roshi) z nekysnutého cesta. Zeleniny je málo, ale hojne sa používa cibuľa a cesnak, ďalšími bežnými súčasťami jedlá sú chilli papriky, kokos, citrónová šťava a ryže.
V ponuke pre turistov je mäso aj kurčatá, na jedálnička miestnych obyvateľov prevažujú ryby (mas), väčšinou vyprážané na oleji , najmä barakuda a tuniak (Kandu mas), a morské plody (sépie, chobotnice, krevety, langusty, mušle). Vzhľadom na obmedzené zdroje je miestna kuchyňa vynaliezavá, ale tradičným jedlom je rybia polievka a ryža s chilli a cibuľou. Formálne sa jedla rozlišujú na "veľká", zahŕňajúce ryby, zemiaky, ryžu a chlieb (roshi), a desiate (hedhikaa), väčšinou nekonečný počet variácií na tému vyprážaných rýb a rybičiek, alebo sladkosti ponúkané v čajovniach (kokosové mlieko s pudingom, sladký vaječný krém). Po jedle domorodci žujú betelové listy s arekovými orechmi. Z ovocia sú v ponuke kokos, ananás, mango, banány a exotický chlebovník.
Väčšina ostrovov nemá pramene, takže vodu získava iba ako dažďovú alebo odsoľovaním morskej vody. Odporúča sa piť výhradne kupovanú balenú vodu a skontrolovať neporušenosť uzáveru. V hotelových rezortoch je široká ponuka nealkoholických nápojov, vrátane džúsov, sódovky a coly. Pre turistov je v ponuke aj alkohol, avšak náležite drahý.
Vybrané špeciality Alov mas Huni: šalát zo zemiakov, cibule, cherry pepper, údeného tuniaka a kokosového mlieka, prípadne strúhaného kokosu bajiya: pečivo naplnené zmesou rýb, kokosu a cibule bambukeylu Hithi: karí z chlebovníka biscutlus: vyprážané gule zo zmesi tuniaka, zemiakovej kaše, vajec, cesnaku, cibule a korenia fihunu mas: ryba a chilli ako barbeque garudhiya: čistý rybí vývar väčšinou z tuniaka, korenený karí, cibuľou a citrónom gulha: cestovinové guličky plnené údenou rybou hanaakuri Hibari: vykostený mečúň nakrájaný na kocky, pečený na cesnaku a cibuli, ochutený koriandrom, karí a kokosovým olejom kavaabu: vyprážané gule zo zmesi ryže, údeného tuniaka, strúhaného kokosu, šošovky, cibule a zázvoru keemia: vyprážané rybie prsty krívať borkibaa: korenené pečivo s rybím mäsom Marosh: vyprážané rybie gule obaľované v ceste mas Huni: kúsky údeného tuniaka s čerstvo nastrúhaným kokosom a cibuľou, ochutené kari, soľou a citrónovou šťavou miruhulee boava: natenko nakrájaná chápadlá chobotnice, pečená na cibuľu a kokosovom oleji, korenená cesnakom a rascou papadhu (papadum): tenké chrumkavé placky z akejkoľvek múky (napr. ryžové alebo z chlebovníka), podávajú sa ako príloha alebo sa na ne môže čokoľvek navrstviť ako na chleba rihaakuru: koncentrovaná rybie pasta roshi: miestny chlieb, tenké placky z múky, vody a soli (obdoba indických čapátí) theluli mas: vyprážané ryby s chilli a na cesnaku valhoa mas: údený tuniak
 

Miestna doprava a taxi

Letecká. Na Maledivách je 5 letísk, z toho tri so spevnenou pristávacou dráhou. Hlavné letisko, Malé International Airport, sa nachádza na ostrovčeku Hulhule neďaleko Male a odbavuje pravidelné aj charterové lety. Je tu aj hotel pre tranzitnú pasažierov. Odletová taxa je v cene letenky. Pravidelné spojenie medzi letiskom a hlavným mestom Male zaisťujú člny "dhoni" (niekoľkokrát za hodinu, 1 USD / 10 Rf / os). Na atole Addu leží Gan International Airport, pôvodne vojenské letisko, ktoré má spojenie s talianskym Milánom a zabezpečuje aj medzinárodnú nákladnú leteckú dopravu a vnútroštátne lety. Hydroplánmi pristávajú na vode. Žiadny z ostrovčekov nie je ďalej ako 45 minút letu od Male.
Aero-taxi prevádzkujú dvaja leteckí dopravcovia: Maldivian Air Taxi s červenobielymi a Trans Maldivian Airways sa žlutomodrými lietadlami. Obe spoločnosti používajú desaťmiestne hydroplánmi DHC-6 Twin Otter. Za nadváhu batožiny sa platí. Pravidelnú vnútroštátnu leteckú dopravu zabezpečuje Island Aviation, lietajúce z Male na Gan, Hanimaadhoo, Kaadeddhoo a Kaddhoo. Prevádzka aerotaxi končí hodinu pred západom slnka.
Autobusová ani železničná doprava na Maledivách neexistuje.
Lodný. Hoci má Male kvalitné námorný prístav, nekotví tu veľa jácht: plavba okolo útesov je nebezpečná a prístavné poplatky drahé. Celkom je na Maldivách asi 80 umelo vybudovaných prístavov a niekoľko prístavov prírodných. Na niektorých atoloch sú iba prístavné móla. Nočné transfery, vrátane lodného taxi a rýchloloďou (speedboats), plávajú len na vzdialenosť 35 - 50 km; na odľahlejšie sa z bezpečnostných dôvodov pláva výhradne za svetla. Viac ako polovica obývaných ostrovov je dostupná len za prílivu; za odlivu je problémom plytká voda a teda neprekonateľné koralové útesy. Pravidelná lodná doprava medzi ostrovmi nie je zavedená. Pre plavby medzi ostrovmi aj pre výlety na more sa používajú člny "dhoni" rôznych tvarov a veľkostí, väčšinou drevené, ploché, tradične v modrej farbe as vysokou zahnutou prednou časťou, so strechou as len najnutnejším vybavením pre cestujúcich. Sú ideálne k výletom s potápaním. Turistom slúžia tiež jachty, katamarány, motorové člny a lodné taxi všetkých typov i veľkostí, ktoré vyplávajú z Male (resp. z Hulhule) najmä k ostrovom v atoloch North Male a South Male. Typ lode, veľkosť a vybavenie zodpovedá počtu hviezdičiek rezortu, ktorý si transfer zabezpečuje. Rôzne typy lodí vrátane dhoni je tiež možné si prenajať.
Taxi. S taxíky sa stretnete iba na Male, cena činí 1 USD bez ohľadu na vzdialenosť. Za väčšiu batožinu je príplatok, prepitné sa nedáva.
 

Nákupy a suveníry

Každý turistický rezort má vlastné obchodíky, zvyčajne otvorené do večera, najväčší výber tovaru je však na Male. Keď využijete výletu na iné ostrovy k nákupom, podporíte naviac miestnych obyvateľov skôr ako majiteľa rezortov a väčšinou tiež nakúpite za nižšie ceny. V rezortoch bývajú ceny fixné, ale pri nákupe v súkromných obchodoch je možné zjednávať a miestni obyvatelia to dokonca očakávajú.
Typickými suvenírmi sú morské mušle (pozor - vždy kúpené v obchode, nie zozbierané na pláži), najmä ako originálna bižutéria, korále a náušnice, ďalej drevené a lakované krabičky, rákosové rohože, prestieranie, výrobky zo škrupín kokosových orechov a palmových listov, keramika (najmä vázy), sarongy, tričká, batika a batikované alebo hodvábne šaty. Obľúbené sú taktiež drevorezby, miniatúry lodí, čaju (importované z Indie a zo Srí Lanky) a nosiča s tradičnou hudbou. Tiež maldivské poštové známky patria k najkrajším na svete.
V žiadnom prípade nekupujte koraly a výrobky z koralov: ich vývoz je prísne zakázaný, práve tak ako výrobky z korytnačiek či perlorodiek.
Obchody mávajú otvorené medzi 9.00 a 17.00, niekedy aj dlhšie, najmä v Male . Zatvorené sú v piatok, ktorý je pre moslimov sviatočným dňom. Niekoľkokrát za deň môže byť na chvíľku zatvorené kvôli povinným moslimským modlitbám.
 

Oblečenie, batožina

Cestujte naľahko, budete slobodnejší! Idete si užívať, nesťahujú sa. Pevný stredne veľký uzamykateľný kufor opatrite visačkou so svojim menom. Lístok s menom, adresou a telefónnym číslom vložte aj dovnútra. Do odbavovaného batožinu uložte všetky ostré predmety ako vreckový nôž, nožničky, pilník na nechty a pod, ktoré nesmiete vziať so sebou do kabíny lietadla. Ako príručná sa najlepšie osvedčil pevný turistický batôžtek na veci, ktoré chcete alebo potrebujete mať stále pri sebe (napríklad lieky, ktoré užívate pravidelne). Neberte si tašky do ruky alebo dokonca kabelky, prekážajú a ľahko ich niekde zabudnete.
Oblečenie by malo byť príjemné a praktické, najlepšie ľahké bavlnené alebo zmesové, ktoré vás ochránia pred horúcim a vlhkým prostredím. Na večer a do hotelovej reštaurácie pribaľte aj dlhé nohavice (väčšinou nie sú "povinné", ale cítiť sa budete lepšie) a košeľu s dlhým rukávom, dámy letné šaty, cez deň dlhší pohodlnú sukňu. Čím luxusnejšie miesto, tým formálnejšie oblečenie sa očakáva. Vezmite dvoje sandále, športová na von a elegantnejší do hotela.
Pretože sú Maledivy moslimská krajina, neodporúča sa najmä ženám vyzývavé oblečenie (priesvitné šaty, odhalené brucho, hlboké výstrihy); rozhodne nie mimo hotelové rezorty. Rešpekt k cítenie a tradíciám miestnych obyvateľov vyjadríte oblečením, ktoré zakrýva ramená a stehná aj u mužov, ak sa pohybujete na obývaných ostrovoch. Plavky sú prijateľné pri kúpaní v rezortoch, ale na večeru či na návštevu ďalších ostrovov sa rozhodne oblečte; aj na cestu z izby na pláž by si ženy mali prehodiť niečo cez seba, napríklad sarong. Pre prípadnú návštevu mešity je nevyhnutné mať zakryté ramená i kolená, čo platí aj pre mužov; dámam tu môže poslúžiť sarong.
Nezabudnite vziať opaľovací krém s vysokým faktorom, okuliare proti slnku, plavky a náhradné dioptrické okuliare, ak ich nosíte. Nevyhnutná je pokrývka hlavy. Určite využijete fľaša na pitie, repelent, ľahší svetrík na večerné posedenie pri mori a pre každý prípad dáždnik.
 

Opaľovanie

Slniečko nepodceňujte, Maldivy ležia na rovníku. Neopaľujte sa cez poludnie a používajte opaľovacie krémy s ochranným faktorom minimálne 35, podľa typu vašej pokožky. Absolútne nevyhnutné sú kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom, pokrývka hlavy a dostatok tekutín. Opaľovanie a kúpanie bez plaviek (vrátane "hore bez") je zakázané. Pri opaľovaní si neľahnite pod kokosovú palmu!
 

Pláže a kúpanie sa

Maldivské pláže sú spolu so seychelskými považované za najkrajšie na svete. Pýši sa najjemnejším pieskom, úžasnými scenériami a obklopujú ich tyrkysové vody všetkých mysliteľných odtieňov, ktoré sú ako akvárium s rybičkami. Každá pláž na Maledivách je originálna a nezabudnuteľná; avšak ak preferujete súkromia, vyberajte rezorty, kde máte pláž "úplne pre seba". Ani v tomto prípade nezabudnite, že kúpanie bez plaviek vrátane "hore bez" je na Maldivách zákonom zakázané.
Skvelé exotické pláže nájdete napríklad na ostrovčeku Cocoa Island (jemný piesok a bledomodré more), Banyan Tree Island (snehobiela pláž) a na Kudafolhudhoo (pláž nika s obrovskými banánovníky). Nádherná pláž lemuje kruhový pustý ostrovček Kuda Bandos Island, obľúbený cieľ piknikov a pozorovanie romantických západov slnka. Kontrastom k týmto plážam sú rušnejšie lokality s ponukou vodných športov (zvyčajne plavba na kanoe či katamaráne, jazda na banáne, vodné lyžovanie a parasailing). Pláže sa udržujú stále čisté každodennom starostlivým upratovaním personálom rezortu. Nenechávajte nikde odpadky, najmä z plastických hmôt.
Je dobré mať topánky do vody proti zraneniu koraly na dne. Neodporúča sa plávať mimo lagúny, rešpektujte vyznačenie miest pre plávanie bariérami alebo bójami. Zákaz kúpania dodržujte, pretože býva v miestach silných morských prúdov. V niektorých lagúnach sa neodporúča kúpanie za odlivu. Pri potápaní sa nedotýkajte žiadnych morských živočíchov a nesiahajte na koraly.
Maldivy sú najkrajším miestom pre šnorchlovanie na svete. Pribaľte si radšej vlastné vybavenie, bude určite lepší ako požičané. Plutvy si požičiate alebo čiastočne nahradíte topánkami do vody.
 

Pošta

Pošta je na každom obývanom ostrove, však odoslanie pohľadov spoľahlivo zaistí hotelová recepcia; do ČR dorazí približne za 10 dní. Známky je najlepšie kúpiť zároveň s pohľadmi; známka na bežný pohľad stojí 16 Rf.
 

Rent a car, dopravné predpisy a vodičské preukazy

Iba niekoľko ostrovov je tak veľkých, aby sa uplatnili automobily. Hoci aj renomované spoločnosti ako Europcar, Hertz, Alamo, Budget a Avis ponúkajú na internete prenájom áut na Maledivách, je táto informácia zavádzajúca. Navyše aj centrum Male možno ľahko obísť pešo alebo využiť všadeprítomné taxi.
Celkom je na Maldivách iba 88 km ciest, z toho 60 kilometrov na Male, 14 kilometrov na Addu a 14 kilometrov na Laamu. Cesty na Male a na letisku sú dláždené, ostatné z kompaktného koralu. Jazdí sa vpravo.
 

Reštaurácie, ceny, odporúčania

Všetky rezorty sú sebestačné a prevádzkujú minimálne jednu reštauráciu, väčšinou však viac. Ponúkaná jedla bývajú formou bufetu a zahŕňajú špeciality miestnej, európskej a ázijské (čínskej, arabskej, indickej, thajskej) kuchyne. Šírka ponuky zodpovedá kvalite rezortu. Nápoje, často aj vrátane vody, nie sú v cene. Výnimkou je program "all inclusive"; aj tu však odporúčame overiť si v konkrétnej ponuke jeho rozsah. Zvyčajne to býva balená voda, nealko, krabicové ovocné džúsy, čapované pivo, miestne červené a biele stolové víno, alkohol miestnych značiek (vodka, gin, rum a ďalšie), káva a čaj. V luxusných rezortoch môžu byť obedy a večere s obsluhou, zvyčajne s výberom z viacerých jedál. Strava je veľmi chutná a často veľmi ostrá a korenistá, pre deti sú ponúkaná nekorenená jedla. Personál je priateľský a ústretový, v luxusných rezortoch máte zvyčajne stále miesto pri stole a svojho osobného čašníka. Prepitné mu môžete dať po každom jedle, prípadne po poslednom jedle dňa. Od neho sa tiež môžete dozvedieť veľa o krajine a jej živote.
Raňajky sa väčšinou podávajú od 7.30 do 9.30, obedy od 12.30 do 14.30 a večera od 19.30 do 21.30, záleží na konkrétnom rezortu. Bary bývajú otvorené do 2 hodín ráno. V programe "all inclusive" býva občerstvenia ponúkané prakticky po celý deň.
Reštaurácia mimo hotely sa nachádzajú iba na Male. Sú to drahšie thajskej reštaurácie, alebo malá miestna občerstvenia (kaviarne "HOTA", ponúkajúca maldivské špeciality za 20 Rf za jedlo, ako je tuniak s ryžou a podobne).
Ceny v reštaurácii voda 1,5 l = USD 3 - 5 nealko, cola = od USD 3 káva = od USD 2 pivo = od USD 5 koktail = od USD 7 jednoduché jedlo = od USD 6 menu v reštaurácii = od USD 15 - 30
 

Rôzne

Zvláštnosti destinácie
S výnimkou hlavného mesta Male nenájdeme na Maldivách klasické hotely, ale tzv "rezorty", zaberajúce zvyčajne celý ostrov, nech veľký, či prekvapivo malý (250 x 250 m); jeho veľkosti potom zodpovedá aj ponuka aktivít. Maledivskú špecialitou sú chatky, bungalovy alebo vilky vystavané na drevenom móle priamo nad vodou. Vyzerajú exoticky, nevýhodou lacnejších koncepciou môže byť nedostatok súkromia (najmä ak zdieľajú spoločné steny), za odlivu nízka voda pre plávanie a šnorchlovanie, vzdialenosť reštaurácie a za prípadné búrky burácajúci vlny. Preferovanou variantom ubytovanie je bungalov na ostrove, s privátnou plážou či plážičky.

Ostrovy a rezorty možno rozdeliť do niekoľkých kategórií:

Ostrovy pre potápačov. Nachádzajú sa tu jednoduchšie vybavené rezorty v lokalitách obklopených živým koralovým útesom. Dokonale vybavené potápačské základne ponúkajú potápanie bez hraníc. Nehľadajte tu kúpeľné centrum ani tenisové kurty

Ostrovy pre rodinnú dovolenku. Univerzálne rezorty ponúkajú kvalitné kúpanie na piesočnatých plážach, možnosti potápania i šnorchlovanie a zázemie športových i kúpeľných služieb. Sú optimálnou voľbou pre rodiny s malými aj väčšími deťmi.

Robinzonskej ostrovy. Pokojné menšie rezorty s kvalitným kúpaním aj potápaním. Ubytovanie v bungalovoch prírodného typu v palmovom háji zaručuje pocit nefalšovanej robinzonády. Menšie rozsah športových a kúpeľných služieb.
Luxusné rezorty. Najlepšie vybavené rezorty ponúkajú excelentný kúpanie i potápanie a zároveň zázemie luxusného ubytovania vybaveného civilizačným komfortom. Službám dominuje špičková gastronómia a luxus kúpeľného centra. Predpokladá sa väčšia formálnosť, vrátane oblečenia. Pokojné prostredie bez detskej klientely.
Nezverejnené a nehotelových ostrovy. Z viac ako tisícky ostrovov len asi 70 je prístupných cudzincom. Pre individuálnu cestu na nesprístupnený ostrov je potrebné mať zvláštne povolenie ministerstva správy atolov.


Atoly, koraly a koraly
Atoly vznikajú činnosťou koralov výhradne v plytkých tropických moriach, s celoročne teplou vodou. Koralový útes vyrastá na vrcholoch podmorského chrbta alebo okolo nich; potom, čo pôvodný vulkanický podklad klesne alebo eroduje, zostáva koralový útes čnieť nad hladinou. Atoly potom sú zvyčajne tvorené kruhovým usporiadaním ostrovčekov a skalísk. Viac či menej uzavretá lagúna uprostred vyniká bohatým podmorským životom. Nebýva hlbšie ako 30 metrov a je vhodná pre potápanie, najmä za prílivu. Ešte lepšie podmienky pre potápanie ponúka vonkajšia strana atolu, ktorá však býva strmá a klesá do stametrových hĺbok, vyžadujúcich potápačské skúsenosti. Klasickým príkladom atolov sú súostrovia Seychely, Maldivy a Bikini.
Koralové útesy (koraly) budujú koraly, morské polypy, pŕhlivce z triedy Koraly, žijúci v kolóniách ktorých každú milióny jedincov. Je ich vyše šesť tisíc druhov a rozlišujú sa na "mäkké", ktoré netvorí žiadne schránky, a "tvrdé", ktoré okolo seba vytvárajú pevnú schránku vylučovaním uhličitanu vápenatého a sú tak staviteľmi koralového útesu. Jedna "vetva" koralu nie je jeden jedinec, ale schránka, v ktorej žijú tisíce geneticky identických jedincov. Môže mať rôzne tvary, ktoré často dali koralu meno (napr. mozkovník, alebo Venušin vejár). Z farieb prevažuje biela a šedobiela, vzácna je čierna alebo červená. Koraly sa živia planktónom.
Útesy a atoly sú biotopom viac než 1100 druhov rýb (vrátane delfínov, žralokov a barakúd) a ďalších morských živočíchov, oi morských korytnačiek, chobotníc a stoviek druhov lastúrnikov. Kým sú v útese živí polypy, stále prirastá. Koralové útesy sú teda živé organizmy, ktoré môžu byť ľahko zničené mechanickým poškodením či znečistením mora napríklad olejovú škvrnou.
Maledivy tvorí celkom 26 prírodných atolov s približne 2000 koralovými útesmi, piesčinami a skaliskami. Ostrovy možno rozlíšiť na tri skupiny: obývané, neobývané a zaniknutej. Obývané ostrovy majú trvalé osídlenie, rybárske a farmárske komunity. Každý z nich má svoju správu, v ktorej čele stojí katheeb. Neobývané ostrovy sú využívané poľnohospodársky alebo pre priemyselné aktivity, v poslednej dobe ako turistické rezorty a rekreačné ciele (napríklad pre pikniky), väčšina z nich však je cudzincom prístupná len na zvláštne povolenie. Niektoré z nich sú hniezdiská morských vtákov a morských korytnačiek, ktoré tu kladú svoje vajcia. Zaniknutej ostrovy v historickej dobe zmizli pod hladinou, alebo sa prepojili s inými ostrovmi. Niektoré boli v minulosti obývané a sú dôležité z hľadiska histórie.

Demografia Na Maledivách žije 396 tisíc obyvateľov (2009), z toho 22% vo veku 0 - 14 rokov, 74% vo veku 15 - 64 rokov a 4% starších 64 rokov. Stredný vek je 25 rokov, priemerný počet detí v rodine dve. Pracovná sila činí 130 tisíc ľudí, z toho v poľnohospodárstve pracuje 22%, v priemysle 18% a v službách 60%. Populáciu tvoria Indovia, Sinhálci a Arabi. Gramotnosť je 98%, v mnohých obciach je telefón, internet aj televízia. Kvalitné školy sú na Male a mnoho detí do nich "dochádzajú" každý deň. Na väčších ostrovoch sú vidiecke školy. Na Maledivách nie je žiadna univerzita. Funkciu sociálneho, spoločenského a kultúrneho centra plní mešita.

Mená a kódy atolov Pre označenie správne jednotky sa užíva slovo "atol" rovnako ako pre prírodné atol, avšak len výnimočne sa oboje územie zhoduje. Navyše sú pôvodné mená zložitá (napr. Miladhunmadulu Dhekunuburi), takže na účely rádiovej komunikácie a administratívy boli atolům priradené ako kódy písmená latinky (napr. C) a ich ekvivalenty v divehi (napr. Shaviyani, skratka Sh) v mechanickom poradí od severu k juhu. To môže niekedy viesť k nedorozumeniu medzi cudzincami a miestnymi.

Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera) Kokosová palma je národným stromom Maldív a symbolom súostrovia. Pestuje sa najmä pre kokosový orech. Až 30 m vysoký štíhly kmeň nesie vejár 6 m dlhých delených listov. Medzi nimi sú samčie a samičie kvety, z ktorých sa zvyčajne urodí 50 - 60 orechov o veľkosti 15-20 cm. Vnútri nezrelých plodov je tekutina, nesprávne nazývaná kokosové mlieko; jej skvasením sa vyrába liehovina arak. Pri zrení orecha sa vytvára dužina (endosperm), ktorá sa suší a výsledkom je kopra (60-67% tuku, 20% glycidov). Extrakciou alebo lisovaním kopry sa získava kokosový olej. Fermentovaná miazga sa pije ako palmové víno; jej zahustením a odparením získame palmový cukor. Zo škrupín orecha sa vyrábajú potreby pre domácnosť a suvenírmi, z dreva úžitkové predmety, z vláknitej vrstvy oplodia rohože a vrecia, pred objavením syntetických vlákien aj povrazy a laná; listy sa používajú na krytie striech.

Základňa na ostrove Gan Na ostrove Gan z atolu Addu zriadilo roku 1941 britskej Kráľovskej námorníctvo základňu "Port T", roku 1957 prebudovanú na leteckú základňu RAF, z ktorej boli britskej sily stiahnuté až v roku 1976. Miestni ľudia sa vďaka styku s Britmi naučili anglicky, čo bolo podstatnou výhodou, keď sa ostrov stal turistickou destináciou, základňa RAF sa zmenila v rezort Equator Village a vojenská pristávacia dráha v letisko Gan International Airport. Po vyprataní základne o ňu prejavili záujem Sovietsky zväz a India, boli však zamietnuté. Pôvodné základňa slúžila ako útočisko pre Britskú Východný Flotilu ako záložný k Singapure, ktorého funkciu roku 1942 skutočne prevzala. Strategicky položený a izolovaný atol s bezpečným a hlbokým kotviskom vyhovoval všetkým požiadavkám. Na ostrove bola postavená pristávacia dráha a pre uľahčenie obrany boli ostrovy Gan, Aboohéra (Eyehook), Maradhoo a Hithadhoo prepojené násypom s koľajami pre ľahšie presuny techniky. Japonci o základni nemali niekoľko rokov ani potuchy. Hoci prístupy do lagúny boli chránené sieťami, nemeckej ponorke sa v marci 1944 podaril majstrovský zásah: z diaľky otvorom v sieti torpédovala tanker British Loyalty a vážne ho poškodila. Pretože sa ale nepotopil, bol naďalej využívaný ako plávajúce skladisko paliva; až v januári 1946 bol zámerne potopený juhovýchodne od ostrova Hithadhoo a neskôr sa stal vyhľadávanou potápačskou lokalitou.

Zemepis, geografické pomery Maldivy ležia v Indickom oceáne, juhozápadne od Srí Lanky a približne 600 km od južného cípu Indie. Ich oficiálny rozloha je 298 km2, z čoho však pevná krajiny tvoria iba 1%. Celé rozľahlé súostrovia Maldív, rozprestierajúce sa severojužným smerom v celkovej dĺžke 900 km a šírke 130 km, sa skladá z 1190 nízkych koralových ostrovov a ostrovčekov, zoskupených do 26 atolov, ktoré sú zároveň formálnymi regióny. Ostrovy sú obklopené nespočetným množstvom skalísk a útesov. Od indických Lakadivy ich delí Průliv ôsmeho stupňa. Najvyšší bod dosahuje 2,4 ma leží na ostrove Wilingili v atole Addu. Iba 200 ostrovov je obývaných, asi na ôsmich desiatkach ďalších sú turistické rezorty. Žije tu 396 tisíc obyvateľov (2009), z toho väčšina na najväčšom ostrove a zároveň hlavnom meste Male (105 tis. Obyv.). Ďalšie ostrovy s väčším počtom obyvateľov sú Hithadhoo (9 tis.), Fuvammulah (8 tis), Kulhudhuffushi (7 tis.) A Thinadhoo (4 tis.).

Fauna a flóra, ochrana prírody, národné parky Maldivy sú obklopené vodami Indického oceánu, ktoré sa pýši nespočetným množstvom druhov živočíchov, kedy najznámejšie sú karety, raje, chobotnice, žraloky (vrátane žralokov veľrybích), murény, barakudy a ropušnice. Koralové útesy sú domovom desiatok tisíc druhov morských organizmov. Piesočné pobrežie obývajú mäkkýše, červy, kraby a dva druhy hadov. Zo stovky zaznamenaných vtáčích druhov tu iba päť druhov žije trvalo, ostatné sú "prezimujúce" migranti. Prevažujú morské vtáky, najmä rackové a rybáci (oi nápadne krotký nody obyčajný). Pri pobreží sú bežné drozdy, močiarnica a kalužiaka; veľmi plaché sú volavky. Nápadný je hlučný papagáj alexandr malý (Psittacula krameri). Z cicavcov sa vyskytujú tany, potkany, mačky domácej a bobuložraví kalone. Z jašterov sú hojné agamy a scinkové, z hmyzu motýle, osy a rôzni chrobáky. Hlavné ekosystémy sú traviny a tŕstie lemujúce pobrežie, kroviny, najmä pandany (Pandanus sp.), ibišteky "dhiggaa" (Hibiscus sp.), stromy "Kaani" (Cordian sp.) a tropické lesíky, ktorých súčasťou je napr banyan (Ficus bengalensis), "kandoo" (Hernandia sp.) a "midhili" (Terminalia sp.). Najvyšším stromom je kokosová palma (Cocos nucifera), ktorú ostrovania dokážu dokonale využiť ako stavebný materiál, na výrobu povrazov, riad, paliva aj potravy. Pre ekonomiku Maldív je dôležitá ochrana prírody. Roku 1995 bola v najfrekventovanejších potápačských lokalitách vyhlásená chránená morská územia, Protected Marine Areas, kde je zakázaný rybolov, ťažba koralov, poškodzovanie koralov kotvením a znečisťovania mora odpadom. Zatiaľ 25 chránených lokalít sa nachádza na atoloch Alifu, Baa, Dhaalu, Faafu, Kaafu (Male), Lhaviyani, Meemu, Raa a Vaavu a celkovo sa jedná o 15% územia Maldív. Suchozemská chránené územia sú Hurasdhoo na atole North Ari, Hithaadhoo na atole Gaafu Alif a Rasfari na atole Kaafu. Osobitne chránený je aj rad druhov korytnačiek, žralokov, koralov a 12 druhov vtákov (výslovne rybár belostný, Gygis albumu monte).

Hospodárstvo, prírodné riziká a ekonomika HDP na hlavu v prepočte kúpnej sily činí 4400 USD (2008), hlavným zdrojom príjmov je cestovný ruch (30% HDP, 60% zisku z vývozu, ročne pol milióna návštevníkov). Na Maldivách sa nachádza 80 - 90 rezortov; tri štvrtiny turistov sú Európania. Ďalšie zdroje sú rybolov, export rybieho mäsa a rybích výrobkov (14% HDP), ďalej stavba člnov (15% HDP), výroba odevov a lán, plastov, produktov z kokosových orechov, ťažba pieskov a ťažba a spracovanie koralov. Dovážajú sa najmä potraviny, ropné produkty, polotovary a spotrebný tovar. Poľnohospodárska pôda tvorí 13% rozlohy ostrovov, poľnohospodárstvo vytvára 7% HDP. Pre živobytie sa pestujú kukurica, sladké zemiaky, vodné melóny a proso, z tropického ovocia banány, mango, papája, granátové jablká, ananás a pomaranče. Najväčším prírodným rizikom je hrozba stúpnutí morskej hladiny, čo by znamenalo zmiznutie časti koralových atolov a útesov, pretože 80% územia leží púhy meter alebo menej nad morskou hladinou. Problémom je aj nedostatok pitnej vody a morská abrázia pôsobiace erózii koralových útesov. Štátne zriadenie, administratívne usporiadanie Maldivy sú republika na čele s prezidentom, ktorý je volený priamym hlasovaním na päťročné volebné obdobie, maximálne dvakrát za sebou. Súčasným prezidentom je Mohammad Našíd (Mohamed "Anni" Nasheed, od novembra 2008). Prezident menuje členov vlády (ktorí nemusia byť členmi parlamentu) a sudcu. Jednokomorový parlament (Mailis) má 77 členov, volených na 5 rokov. Voliť môžu len moslimovia staršie 21 rokov. Administratívne usporiadanie predstavuje 20 správnych atolov a hlavné mesto; v roku 2009 bolo týchto 20 správnych jednotiek (okrem Male) združených do siedmich provincií, z ktorých každá zahŕňa niekoľko prirodzených atolov, s výnimkou atolu Huvadhu, ktorý ako jediný tvorí provincii Madhu-Dhekunu.

Významné atoly a ostrovy: Správny atol Kaafu (poštový kód H, obývaných ostrovov 11, neobývaných 63, rezortov 43, asi 10 tis. obyvateľov). Patrí sem South Male Atoll (s ostrovmi Guraidhoo, Maafushi a Gulhi; Cocoa, Fun Island, Laguna Beach, Taj Lagoon, Veligandu Huraa a Kandooma), North Male Atoll (s hlavným ostrovom správne jednotky Kaafu - ostrovom Thulusdhoo, ďalšími ostrovmi Huraa, Himmafushi a atraktívnymi destináciami Bandos, Baros, Giravaru, Nakatchafushi, Paradise Island, Summer Island a Taj Coral Reef), atol gaafar Falhu a ostrov Kaashidhoo. Hlavné mesto Maldív Male tu síce leží, ale členom tejto správnej jednotky nie je. Správny atol Alifu (poštový kód: Aj, obývaných ostrovov 17, neobývaných 46, rezortov 29, asi 10 tis. obyvateľov). Patrí sem Južný Ari Atol (oi s populárnymi ostrovy Kudarah a Vilamendhoo) a Severný Ari Atol (s ostrovmi Nika), Rasdhoo Atol (so štyrmi mešitami a ostrovom Kuramathi, kde sú výnimočne tri rezorty) a osamotený ostrov Thoddoo. Formálne je hlavným ostrovom atolu Alifu Mahibbadhoo, v praxi Rasdhoo. Ostrov Fenfushi v juhozápadnom cípe atolu je hlavným dodávateľom piesku a koralových kameňov pre výstavbu, a to nielen v Male. North Miladhonmadulu Atol Shaviyani (poštový kód C, obývaných ostrovov 15, neobývaných 26, 1 rezort, asi 9 tis. obyvateľov). Hlavným ostrovom správnej jednotky je Ugoofaaru, s najväčšou rybárskou flotilou v krajine. Ostrov Kandholhudhoo má najväčšiu hustotu obyvateľov z celých Maldív. Na Alifushi sa vyrábajú lode dhoni. Ďalšie ostrovy sú Iguraidhoo a Innamaadhoo. South Maalhosmadulu Atoll - Baa Atol (poštový kód F, obývaných ostrovov 13, neobývaných ostrovov 51, rezortov 5, cca 7,7 tis. obyvateľov). Sem patria (okrem obľúbeného ostrova Sonevafushi) ešte odľahlý Goidhoo atol. Hlavným ostrovom je Eydhafushi, kde sa vyrába feylis, tradičný bavlnený sarong. Druhý najväčší ostrov je Thulhaadhoo, kde sa vyrába keramika a lakované škatuľky. Faadhippolhu Atoll Lhaviyani (poštový kód G, obývaných ostrovov 5, neobývaných ostrovov 53, rezorty 4, asi 8 tis. obyvateľov). Hlavným ostrovom je Naifaru (známy prírodnou medicínou a výrobou predmetov z koralov), ďalšie ostrovy sú husto obývané Hinnavaru, Maafilaafushi, Kurendhoo a atol Oldhuvelifushi (s rybie konzervárňami na ostrove Felivaru). Felidhoo Atoll Vaavu (poštový kód J, obývaných ostrovov 5, neobývaných ostrovov 19, rezorty 2, necelé 2 tis. obyvateľov). Sem patrí aj malý neobývaný atol VATTARO Falhu. Hlavným ostrovom je Felidhoo, najľudnatejším Keyodhoo, ďalšie ostrovčeky Thinadhoo a cieľ potápačov Rekeedhoo. Atraktívna je aj Fulidhoo. Mulaku Atoll Meemu (poštový kód K, obývaných ostrovov 9, neobývaných ostrovov 25, rezorty 2, asi 4 tis. obyvateľov). Hlavným ostrovom je Muli, najhustejšie osídleným Dhiggaru, ďalšie ostrovčeky sú Boli Mulah a Kolhuvaariyaafushi. Ostrovy sú len zriedka navštevované. North Nilandhoo Atoll Faafu (poštový kód L, obývaných ostrovov 5, neobývaných ostrovov 10, rezort 1, asi 3 tis. obyvateľov). Hlavný ostrov je Magoodhoo s rybárskou dedinou, na Nilandhoo sa nachádza druhá najstaršia mešita na Maledivách (12. stor.), Ostrov spomína Thor Heyerdahl v knihe The Maldive Mystery, kde popisuje svoje maldivskej objavy. Na ostrove Dharaboodhoo kladú korytnačky vajcia. Turistický rezort je na ostrove Filitheyo. South Nilandhoo Atoll (poštový kód M, obývaných ostrovov 8, neobývaných ostrovov 50, rezorty 2, cca 4,2 tis. obyvateľov). Hlavný ostrov je Kudahuvadhoo s lodnými vraky v okolitých vodách (vrátane Liffey, 1879). Ďalšie ostrovy sú Maadheli (Temple Island) a tzv "Jewellers Islands" (oi ostrovy Ribudhoo a Hulhudheli), preslávené zlatníkov a striebrotepci. Vyrábajú sa tu šperky a bižutéria. Addu Atoll Seenu (poštový kód S, obývaných ostrovov 7, neobývaných ostrovov 20, rezort 1, cca 21 tis. obyvateľov). Hlavné ekonomické a administratívne centrum na juhu krajiny, kde je na ostrove Gan dôležité letisko. V roku 1960 tu došlo k neúspešnému prevratu a pokusu o odtrhnutie (Abdull Afife Didi bol zvolený prezidentom republiky "United Suvadiva Island". Briti tu za II. Svetovej vojny zriadili námornú základňu a ostrovy Feydhoo, Maradhoo a Hithadhoo prepojili cestou po umelo vytvorenom násypu. Stiahli sa až v roku 1976. výletným ostrovom je tu Hulhumeedhoo.

História v dátach 1500 pnl: Pravdepodobne najstaršie osídlenia. 5. stor. pnl: Príchod Árijcov z Indie a Srí Lanky. 3. stor. pnl: Ostrovy sú súčasťou ríše kráľa Ašóky Veľkého. 2. stor. pnl: Zmienky o ostrovoch od arabských obchodníkov, ktorí sa tadiaľ plavili. 4. stor. nl: Doložené kontakty s Rímskou ríšou. 1153: Prestup obyvateľov ostrovov na islam. 1558 - 1573: okupácie Portugalci, ktoré nakoniec zvrhol Muhammad Thakurufaanu Al-Auza. 17. stor.: Holandský protektorát. 1796: Briti vytláčajú Holanďanmi. 1887: Britský protektorát bol formálne potvrdený zmluvou so sultánom. 1932: Prvá písaná ústava, funkcia sultána je volená. 1953: 1.1. Vyhlásená republika. 1954: Obnova sultanátu. 1959 - 1963: Separatisticka "Spojená Suvadivská republika" na juhu, kedy vzdialenej atoly neboli spokojní so zásobovaním, zdravotnou starostlivosťou aj dostupnosťou vzdelania a bez ohľadu na centrálnu vládu začali samostatne obchodovať so Srí Lankou, Indiou i Ďalekým východom. 1965: Veľká Británia uznala súostrovia za suverénny a nezávislý štát. Maledivy členom OSN. 1968: Vyhlásená republika Maledivy, doterajšie sultán Ibrahim Nassir zvolený prezidentom. 1976: Koniec britskej vojenskej prítomnosti na základni Gan. 2004: Demokratické reformy. 2008: Nová ústava na základe referenda 2007, systém viacerých politických strán.
Facebook