Vietnam

 

VIETNAM - strhujúca minulosť a dramatická prítomnosť, drsné krivky horských chrbtov a hebká náruč Juhočínskeho mora. Vietnam. Krajina položená medzi kultúrnymi vplyvmi Indie a Číny fascinuje už po tisícročia svojich návštevníkov neuveriteľnou rozmanitosťou krajiny, bohatstvom kultúrneho odkazu dávnych civilizácií a pestrosťou ľudových zvykov. Aj napriek drsné roky vojen a útlaku si národ Vietnamcov zachoval svoj ​​povestný úsmev.

 

Počasie vo Vietname 
Podnebie vo Vietname sa líši podľa geografickej polohy, nie je neobvyklá situácia, kedy sa teploty na severe v horách blížia k bodu mrazu a na juhu dosahujú až 40 ° C. Vietnamskej počasie ovplyvňuje monzúnové prúdenie. Zimné monzún prichádza zo severovýchodu a pôsobí od októbra do marca - na sever krajiny prináša studenú vlhkú zimu, na juhu je v tej dobe sucho a teplo. V apríli a máji sa situácia mení - severozápadný monzún prináša do celej krajiny teplé a vlhké počasie (s výnimkou hôr na severe krajiny). V lete je obdobie dažďov, ale sú tu aj najvyššie teploty; raz za pár dní príde tropický dážď, ktorý trvá asi pol hodiny a prinesie veľké množstvo vody. Čoskoro sa ale vyjasní a za dve hodiny nie je po daždi ani pamiatky. Zimné mesiace sú síce veľmi vlhké, ale neprší, býva chladno a veterno.Iná situácia je v horách, tam sa počasie asi najviac blíži nášmu - noci sú veľmi chladné, ale vo dne je teplo.

 

Na tropickom juhu sú dve obdobia: obdobie dažďov (máj - november, Najdaždivejším mesiaci sú jún až august) a obdobie sucha (december - apríl). Najväčší horúco a dusno býva od konca februára do mája.V strednom Vietname prší od decembra do februára, sucho býva od mája do októbra. V horských oblastiach je podstatne chladnejšie ako v nížinách a teploty tu môžu v zime klesnúť až k nule. Severná časť krajiny patrí do subtrópov a má dve obdobia: chladnú a vlhkú zimu (november - apríl) a horúce leto (máj - október). V období od júla do novembra sa tu môžu vyskytovať tajfúny zasahujúce až do stredného Vietnamu. 
Najvhodnejšou dobou na pobyt je máj, kedy nie je tak horúco, je jar a vegetácie kvitne.

 

Obyvatelia Vietnamu 
Ľudia, aj napriek svojej chudobu, sú usmievaví a priateľskí. Zo strachu sa vyhýbajú politickým diskusiám a z rovnakých dôvodov sa niekedy obávajú pozvať cudzinca do súkromných domov. Zo zákona Vietnamci nesmie ubytovať cudzinca vo svojom dome. Pokiaľ k návšteve dôjde, je vhodné priniesť malý darček pre pána domu. Jej sa paličkami, v reštauráciách ale bežne turistom prinesú príbor. Zo spoločnej misy sa jedlo naberá na súkromné ​​tanieriky (nie priamo do úst). Na konci pohostenie sa podáva samotná ryža, ak by si niekto vzal sústo z tejto ryže, urazí pani domu (znamená to, že má stále hlad).

 

Veľmi obľúbené sú pouličné vonkajšia lacné reštaurácie. Sedí sa na miniatúrnych nízkych stoličkách u nízkych stolčekov. Pri príchode stačí ukázať na požadované jedlo a pritom tiež dojednať cenu.

 

Je nevhodné dotýkať sa niečí hlavy, či otáčať k niekomu chodidla. Nahota je neprípustná, chrámy treba navštevovať so zahalenými ramenami a kolenami a do vnútornej svätyne vstupovať bez topánok.

 

Vietnamci pôsobí chudobne, ale pracovité a skromne. V návštevníkovi Vietname väčšinou zostane pocit, že táto krajina sa rýchlo hýbe dopredu.

 

HOČIMINOVO MESTO - pulzujúca metropola južného Vietnamu. Mesto, kde sa snúbi búrlivý ázijský novovek s európskou koloniálnou históriou. Hočiminovo mesto alebo Saigon je ideálne miesto pre výpravy do úchvatnej delty Mekongu či preslávených podzemných tunelov Vietcongu v Cu Chi.

 

NHA TRANG - prímorské mesto s najlepšou vietnamskú plážovou promenádou lemovanou kokosovými palmami, bielym pieskom a tyrkysovo priezračnou vodou. Nha Trang patrí medzi vyhľadávanou lokalitu pre šnorchlovanie a potápanie, ale aj pre svoj rozmanitý nočný život.

 

POČASIE VO VIETNAME 

 

 

 

Mesiac                           I.           II.         III.         IV.        V.           VI.        VII.       VIII.       IX.         X.         XI.              XII.       

Priemerná teplota 
vzduchu (° C)

29 30 31 33 34 33 32 31 31 30 30 29

Priemerná teplota 
vody (° C)

24 25 25 26 27 27 27 27 27 26 25 25

Priemernej mesačnej 
zrážky (mm)

15 3 13 43 221 330 315 269 335 269 114 58

 

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

 

Vietnam - vstupné formality 
K vstupu do krajiny sú potrebné platné vstupné víza, ktoré sa vystavujú v Prahe (platí len pre občanov SR). Vybavenie trvá týždeň.

 

Vietnam - očkovanie a lekár 
pri cestách do turistických centier Vietnamu nie je nutné žiadne špeciálne očkovanie. V prípade nutnosti návštevy lekára nájdete vo všetkých turistických centrách dostatok kvalitných lekárskych zariadení.

 

Jazyk vo Vietname 
Vietnamčina. V turistických centrách sa dá dohovoriť anglicky, čiastočne francúzsky či nemecky.

 

Vietnam - Nápoje a strava 
Na pitie neodporúčame používať vodu z vodovodných kohútikov. Vo všetkých hoteloch je k dispozícii pitná minerálna voda, rovnako ako vo všetkých reštauráciách.

 

Mena a zmenárne vo Vietname 
Miestne menou je 1 dong (d). Kurz meny sa v roku 2006 pohyboval okolo 16.000, - d / 1, - USD.Bankovky v obehu majú hodnoty 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 d. Vo Vietname sú akceptované prakticky všetky druhy platobných kariet. Odporúčame sa vybaviť USD alebo EUR. Americké doláre sú prijímané bežne a tvorí neoficiálne sekundárne menu.

 

Doprava vo Vietname 
Hustá je sieť mototaxi (xe mo to) alebo v mestách šliapacích rikší (xe xic lo), cena sa zjednáva dopredu a je mierna. Klasické vozy taxi jazdí podľa taxametra.

 

Vietnam - nákupy 
Väčšina tovaru je oveľa lacnejšie ako v Európe. Hitom sú textilné výrobky, ručné výrobky a typické suveníry.

 

 

 • Hlavné mesto: Ha Noi 
 • Rozloha: 329 560 km² (67. na svete)  z toho 1,3% vodné plochy 
 • Najvyšší bod: Fan Si Pan (3 144 m nm) 
 • Časové pásmo: +7 
 • Obyvateľstvo 
 • Počet obyvateľov: 86 116 560 (14 . na svete, odhad 2008) 
 • Hustota zaľudnenia: 253 ob. / Km² (47. na svete) 
 • HDI: ▲ 0,718 (stredná) (114. na svete, 2007) 
 • Jazyk: vietnamčina (úradná), angličtina (rozšírená ako druhá reč), francúzština, čínština, a khmerština; horské jazyky (mon-khmérčina) a malajčina 
 • Náboženstvo budhisti (9,3%), katolíci (6,7%), Hoa Hao (1,5%), Cao Dai (1,1%), protestanti (0,5% ), moslimovia (0,1%) [1] 
 • Štátne útvar 
 • Štátne zriadenie komunistický štát 
 • Vznik 2. septembra 1945 (nezávislosť na Francúzsku) 
 • Prezident Nguyễn Minh Triet 
 • Predseda vlády Nguyễn Tan Dung 
 • Mena vietnamský dong (VND) 
 • Medzinárodná identifikácia 
 • ISO 3166-1 704 VNM VN 
 • MPZ VN 
 • Telefónne predvoľba 84 
 • Národná TLD .vn

 

Vietnam (vietnamsky Vietnamu), celym nazvom socialistická republika Vietnamu (vietnamsky Vietnamská socialistická republika, česky Tez Vietnamská socialistická republika, VSR), JE v juhovýchodnej ASCII tracker, na Východe polostrova Zadná India Viac Juhočínskeho Pobrežia PRI. Susedmi sú Kambodža, Cina, Laos.Počet obyvateľov dosahuje 86 milióna. Hlavným mestom Hanoj ​​JE. V krajine vládne Komunistická strana, ktora Však dovoľuje súkromné ​​podnikanie. Oficiálnym jazykom je vietnamčina.

Facebook