Oficiálny názov: Filipínska republika
Rozloha: 300 000 km2
Počet obyvateľov: 91 077 287
Hlavné mesto: Manila
Štátne zriadenie: republika
Časový rozdiel oproti SR: +6 hod.

Prírodné podmienky na Filipínach:

Na Filipínach je po celý rok horúco a vlhko. Prevládajú tri ročné obdobia: obdobie dažďov (jún – október), zimné suché obdobie (november – február), letné suché obdobie (marec – máj).  Priemerná teplota v Manile sa po celý rok pohybuje medzi 25-28°C. Bežné sú tajfúny, povodne, zemetrasenia a zosuvy pôdy. Obdobie tajfúnov a povodní trvá od mája do novembra. Najlepšie obdobie na návštevu je od decembra do mája, kedy je chladnejšie a vlhkosť vzduchu je nižšia.

Poloha:

Celé súostrovie je vzdialenéod brehu Ázie 1000km. Filipíny obmývajú štyri moria. Z východu Filipínske,zo západu Juhočínske, zo severu Suluské a Celebské. Tri štvrtiny povrchu pokrývajú vysočiny. Nížiny sa nachádzajú len pri brehoch a údoliach riek. Súostrovie sa nachádza v nekľudnej oblasti, na ostrovoch je 50 sopiek.

Fauna aflóra:

36% povrch pokrývajú lesy. Rastie v nich filipínsky mahagón a iné vzácne stromy. Vo vyšších oblastiach prevládajú borovicové lesy, na pobreží rastú mangrovy. Typickým zástupcom živočíšnej ríše sú opice, ktoré niekedy vyhľadávajú blízkosť ľudí.

Hospodárstvo na Filipínach:

Filipíny sú oficiálne označované ako rozvojová krajina. Hoci sú prirodzene poľnohospodárskou krajinou, ľahký priemysel a služby sa v poslednom čase veľmi rozvinuli. Filipíny sú na 118. mieste zo 178 krajín podľa HDP na hlavu. Hoci kedysi boli najbohatšou krajinou v Ázii po Japonsku, ekonomika zaznamenala začiatkom 80. rokov pokles, keď na svetových trhoch poklesol dopyt po filipínskych produktoch po zavraždení Ninoy Aquina počas Marcosovho režimu, počas ktorého sa stratilo približne 10 % HDP v dôsledku korupcie a klientelizmu. Ekonomické oživenie bolo odvtedy v porovnaní s ostatnými ázijskými krajinami pomalé a Filipíny ostávajú jednou z najchudobnejších krajín v regióne.

Kultúra na Filipínach:

 Domovom filipínskych liečiteľov, ktorí sú preslávení svojim duchovných a liečiteľským remeslom, sa stal ostrov Siguijor. Kresťania si myslia, že liečitelia a ľudia, ktorí sa liečiť nechajú sú pohania. Každoročne tu jazdia davy ľudí na ich festival Lenten, kde sa oslavujú bylinné prípravky. Filipínske domy musia mať silnú a pyramidálnu strechu, ktorá ich ochráni od silných vetrov a dažďov. Podlaha je zvýšená, aby voda v období dažďov nezaplavila domy. Obydlia sú stavané na koloch i preto, aby ochraňovali jeho obyvateľov pred hadmi, potkanmi a pod. V minulosti veľmi chudobná, teraz rýchlo sa rozvíjajúca 70-miliónová zem sa stále viacej zapája do svetového turistického ruchu. Vzhľadom k tomu, že sa Filipíny skladajú zo 7 107 ostrovov a ostrovčekov, ponúkajú fantastické spektrum prírodných krás. 37 vulkánov, z nich 18 je stále aktívnych, 2 954 m vysoké hory, 34 národných parkov, ryžové terasy Banaue, nazývané ôsmy div sveta, skvelé pláže a výborné podmienky na potápanie vytvárajú z tejto krajiny perfektné miesto na dovolenku.

Bezpečnosť:

Návšteva súostrovia Mindao, ležiaceho na juhu Filipím sa neodporúča. Okolo polostrova Zamboanga, Besilan, Tawi- Tawi a súostrovia Sulu zúria etnické a náboženské nepokoje. Moslimská teroristická skupina Abú Sayyáfa, známa pre útoky proti cudzincom operuje v tejto oblasti. Dochádza tu k tvrdým bojom s armádou. V Manile sú bežné prípady vreckových krádeží a podvodov s kreditnými kartami, vyskytujú sa tiež únosy bohatých cudzincov. Odporúča sa dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti. V prípade straty alebo krádeže cestovných dokladov sa odporúča okamžite kontaktovať Honorárny konzulát SR v Manile alebo Cebu City. Za pašovanie drog hrozí cudzincom aj trest smrti. Zakázaný je dovoz zbraní, munície, výbušnín, hračiek – makiet zbraní, pornografie a tlačovín s „podvratným charakterom“.

Doprava:

Cestná doprava: Vo väčších mestách sídlia medzinárodné autopožičovne. V krajine premávajú autobusy a menšie autobusy prerobené z džípov zvané „Jeepneys“, taxíky s taxametrom, menšie bez taxametra, vany (minibusy), tricykle ( motorky so sajdkárou).
Železničná doprava: jediná železničná trasa premáva z Manily do mesta Naga.
Letecká doprava:Medzinárodné letiská sú v Manile a Cebu City. Pravidelné spojenie existuje s viacerými krajinami Ázie, Austráliou, Kanadou, USA, Európou. Pri odlete z krajiny sa platí daň vo výške asi 11 USD, platí sa v hotovosti v amerických dolároch alebo v filipínskych pesos. Medzi väčšími mestami lietajú vnútroštátne linky.
Lodná doprava: wxistuje spojenie s Malajziou a Indonéziou, ale nie je pravidelné. Medzi jednotlivými ostrovmi premáva veľké množstvo lodných liniek, ich kvalita býva rôzna.

Zaujímavosti:

Obľúbenou zábavou Filipínčanov sú kohútie zápasy.
Názov sopky Apo sa často vyskytuje v krížovkách.

Facebook